sahibindex Satılık Konut Piyasası Görünümü: Mart 2023

Satılık konut piyasasında sınırlı deprem etkisi

Geçen yılın Şubat ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 131,6 artarak 18.444 TL olmuştur. Satılık konut ilan m2 cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 127, Ankara’da yüzde 141,7 ve İzmir’de yüzde 133,5 artmıştır. Ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 26.286 TL, Ankara’da 12.417 TL ve İzmir’de 20.895 TL olmuştur. Deprem felaketinin ülke genelindeki ve Ankara’daki satış fiyatlarındaki yıllık artış oranını yükselttiği söylenebilir. Cari fiyatların yanında, Türkiye genelinde ve üç büyük ilde Aralık’tan Ocak’a cari satılık konut fiyatlarındaki artışın, aylık enflasyondan daha yüksek olması sonucu; enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde yükselmiştir.

Konut talebi endeksi, depreme bağlı olarak Ocak’a kıyasla yüzde 39,8 azalmıştır. Benzer şekilde, konut piyasasındaki canlılık göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı da ülke genelinde ve üç büyükşehirde düşmüştür. Öte yandan, konut piyasasında bir diğer canlılık ölçütü olarak kullandığımız satılık konut ilanlarının ne kadar süre yayında kaldıklarını gösteren “kapatılan ilan yaşı” ise geçen aya kıyasla hem ülke genelinde hem de üç büyükşehirde kısalmıştır.

Bu ayki raporumuzun özgün konusu depremden en çok etkilenen illerdeki arz, talep ve fiyat değişimlerine tahsis edilmiştir. Veriler; satılık konut sayısının bu illerde neredeyse dörtte bir oranında azaldığına, konut talebinin ise neredeyse üçte bire düştüğünü göstermektedir. Bu illerde hem arz hem de talepte görülen azalmanın fiyatlarda sınırlı bir artışla sonuçlandığı görülmektedir.

doc.  Satılık Konut Piyasası Görünümü Mart 2023

pdf. Satılık Konut Piyasası Görünümü Mart 2023