Konut Piyasası Görünümü: Eylül 2021

Yazlık konutlarda büyük değer artışı, İstanbul’da yüksek kiralar

Geçen yılın Ağustos ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 38,9 oranında artarak 4.382 TL olmuştur. Satılık konut ilan m2 cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 37,5, Ankara’da yüzde 32,1 ve İzmir’de yüzde 37,4 artmıştır. Böylece, ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 5.845 TL, Ankara’da 2.917 TL, İzmir’de ise 5.200 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etmiştir. Aynı şekilde ucuz ve lüks konutların satılık ilan m2 fiyatlarında da artış devam etmiş, satılık konut ortalama m2 fiyatı ucuz konutlarda 2.306 TL’ye, lüks konutlarda ise 13.491TL’ye yükselmiştir. Konut piyasasındaki canlılığın bir göstergesi olarak izlediğimiz satılan konutların satılık ilan sayısına oranı önceki aya göre gerek ülke genelinde gerekse üç büyük ilde artmıştır. Bu artışın satılık konut talebindeki yükselişten kaynaklandığı görülmektedir. Konut piyasasındaki canlılığı ölçen bir diğer gösterge olan kapatılan ilan yaşı geçen aya göre ülke genelinde ve İzmir’de düşerken, İstanbul’da ve Ankara’da sınırlı bir yükseliş göstermiştir. Kapatılan ilan yaşı ülke genelinde 70,9 gün, İstanbul’da 75,8 gün, Ankara’da 58,1 gün ve İzmir’de 82,4 gün olmuştur.

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı Ağustos’ta yüzde 34,6 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 20,9 TL’ye yükselmiştir. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 50,7, Ankara’da yüzde 31,8 ve İzmir’de yüzde 30,9 olmuştur. Bu gelişmelerin sonucunda ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 31,8 TL, Ankara’da 15,4 TL, İzmir’de ise 21,8 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde artmıştır. Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullandığımız kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı ülke genelinde ve üç büyük ilde hem geçen yılın aynı ayına göre hem de bir önceki aya göre artmıştır. Bu artış esas olarak kiralık konut talebinin artmasından kaynaklanmaktadır.

Eylül raporumuza yazlık konut fiyatlarındaki büyük artışı ve ülke geneli ile üç büyük ildeki kira çarpanlarında gözlenen düşüşü incelediğimiz iki güncel konuyu ekledik. Yazlık konut bölümündeki analiz pandemi döneminde değişen yaşam alanı tercihlerinin yazlık konutların yoğun olduğu ilçelerdeki satılık konut fiyatlarını çok büyük ölçüde artırdığını göstermektedir. 2020-2021 yıllarında bu ilçelerdeki satılık konut fiyat artışları ortalamada yüzde 50 civarında olmuştur. Konut yatırımlarının ne kadar sürede geri dönüş yapacağını gösteren kira çarpanıyla ilgili analiz son dönemde artan kira fiyatlarına bağlı olarak kira çarpanlarının düştüğünü göstermektedir. Kira çarpanı ülke genelinde 17,5, İstanbul’da 15,3, Ankara’da 15,8 ve İzmir’de 19,9 yıl olmuştur.

doc. Konut Piyasasi Görünümü Eylül 2021

pdf. Konut Piyasasi Görünümü Eylül 2021