Konut Piyasası Görünümü: Kasım 2021

Konut fiyatlarında ve kiralarda devam eden artış &
İstanbul’un ilçelerinde satılık konut piyasası

Geçen yılın Ekim ayına göre Türkiye genelinde ortalama satılık konut ilan m2 cari fiyatı yüzde 47,5 artarak 4.940 TL olmuştur. Satılık konut ilan m2 cari fiyatları aynı dönemde İstanbul’da yüzde 50,3, Ankara’da yüzde 39,5 ve İzmir’de yüzde 34,6 artmıştır. Böylece, ortalama satılık konut m2 fiyatları İstanbul’da 6.736 TL, Ankara’da 3.230 TL, İzmir’de ise 5.782 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) satış fiyatları da ülke genelinde ve üç büyük ilde artmaya devam etmiştir. Aynı şekilde ucuz ve lüks konutların satılık ilan m2 fiyatlarında da artış devam etmiş, satılık konut ortalama m2 fiyatı ucuz konutlarda 2.541 TL’ye, lüks konutlarda ise 15.290TL’ye yükselmiştir. Konut piyasasındaki canlılığın bir göstergesi olarak izlediğimiz, satılan konutların satılık ilan sayısına oranı önceki aya göre gerek ülke genelinde gerekse üç büyük ilde artmıştır. Bu artışın satılık konut talebindeki yükselişten kaynaklandığı görülmektedir. Konut piyasasındaki canlılığı ölçen bir diğer gösterge olan kapatılan ilan yaşı geçen aya göre hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde düşmüştür. Kapatılan ilan yaşı ülke genelinde 66,5 gün, İstanbul’da 68 gün, Ankara’da 50,9 gün ve İzmir’de 77,5 gün olmuştur.

İlk kez bu ayki raporumuzda incelediğimiz İstanbul’un ilçelerindeki satış fiyatı artış oranları en yüksek artışın Kadıköy’de (yüzde 95,3), en düşük satış fiyatı artışının ise Fatih’te (yüzde 24,5) olduğunu göstermektedir. Şile (yüzde 80,3), Sarıyer (yüzde 66,5) ve Çatalca (yüzde 66) en yüksek satış fiyatı artışlarının hesaplandığı ilçeler olurken, Adalar (yüzde 34,8), Beyoğlu (yüzde 34,4) ve Güngören (yüzde 33,1) en düşük satış fiyatı artışlarının görüldüğü ilçeler olmuştur.

Türkiye genelinde ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatındaki yıllık artış oranı Ekim’de yüzde 57,1 olurken, ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatı 24 TL’ye yükselmiştir. Yıllık kira artış oranı İstanbul’da yüzde 70, Ankara’da yüzde 40,8 ve İzmir’de yüzde 46,1 olmuştur. Bu gelişmeler sonucunda ortalama kiralık konut ilan m2 fiyatları İstanbul’da 36 TL, Ankara’da 16 TL, İzmir’de ise 24 TL olmuştur. Enflasyondan arındırılmış (reel) kira fiyatları da hem ülke genelinde hem de üç büyük ilde artmıştır. Kiralık konut piyasasında bir canlılık göstergesi olarak kullandığımız kiralanan konut sayısının toplam kiralık ilan sayısına oranı geçtiğimiz aya göre hem ülke genelinde hem üç büyükşehirde düşmüştür.

Konut yatırımlarının ne kadar sürede geri dönüş yapacağını gösteren kira çarpanıyla ilgili analiz Ekim’de artan kira fiyatlarına bağlı olarak kira çarpanının ülke genelinde düştüğünü göstermektedir. Öte yandan, aynı dönemde, Ankara’da ve İzmir’de satış fiyatları daha hızlı yükseldiğinden bu illerdeki kira çarpanları yükselmiştir, İstanbul’daki kira çarpanı ise geçen aya göre değişmemiştir. Kira çarpanı ülke genelinde 17,2 yıl, İstanbul’da 15,6 yıl, Ankara’da 16,8 yıl ve İzmir’de 20,1 yıl olmuştur.

pdf. sahibindex Konut Piyasası Görünümü Kasım 2021